Tesettür Giyim Elbise Modelleriyle Aksesuar Uyumu

Tesettür giyim konusunda, özellikle tercihini elbiseden yana kullanan kadınların en çok takıldıkları nokta, aksesuarın elbise ile uyumudur.

Genellikle tesettür giyim dışında kalan giyim modellerini tercih eden kadınların, elbise üzerine aksesuar uydurmak konusunda fazla sorun yaşamamasının yanı sıra, belirli modeller ve özellikle de kapalı bir boyun söz konusu olduğunda doğru aksesuarı tercih edebilmek oldukça önemlidir.

Elbisenin Modeline Göre Aksesuar Seçimi

Düz, uzun, sade modele sahip, fırfırlı ve kalın askılı modelde olan elbiseler, özellikle iç kısma farklı kazaklar ya da triko ürünler giyilebilmesi nedeni ile tesettür giyim alanında en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadırlar.

Elbisenin özellikle yakaya yakın kısmında fazla süsleme bulunmaması halinde, bu tarz bir kıyafet ile aksesuar uydurmak kolay olmaktadır. İç kısma giyilecek olan triko ya da kazağın boğazlı olmaması durumunda, 35-40 santimetre zincire sahip uzun ve tek bir büyük taşa sahip kolyeler tercih edilerek kıyafete hareket kazandırılabilmektedir.

Daha boğazlı ürünler tercih edilecekse ve kolye takılmak isteniyorsa, bu gibi durumlarda daha kısa zinciri olan, sıralı taşlı kolyeler tercih edilebilmektedir.

Uzun Kollu Elbiselerde Aksesuar Seçimi

Kolları uzun ve gömlek yaka tarzında beğeniye sunulmuş elbiseler, tesettür giyim alanında sıklıkla karşımıza çıkan modeller olarak bilinmektedir.

Bu modelde bir elbise ise, kendisini diğerlerinden ayıracak farklı bir tarza sahip olması açısından, pek çok çeşit aksesuar ile kombine edilebilmektedir.

Kolları bir ya da iki kat kıvrılmaya müsait olan modeller için sallantılı bileklikler tercih edilebileceği gibi, şahmeran ya da yüzük gibi el aksesuarları tercih edilerek kıyafete farklı bir bakış açısı getirmek mümkündür.

Bunun yanı sıra, gömlek kesim elbiselerde kullanılacak olan broşlar, cesur bir aksesuar seçimi olarak kişilerin tarzını yansıtma konusunda tam bir tamamlayıcı görevi görmektedir.

Yüksek Boğazlı Elbiselerde Aksesuar Seçimi

Pek çok tesettür giyim elbise modelinde yüksek yakalara ve boğazlı modellere rastlamak mümkündür.

Hali hazırda hareketli bir modele sahip bu tarz elbiselerin abartılı aksesuarlar ile kombine edilmesine gerek olmadığı gibi, kolye, zincir, kemer gibi aksesuarlar bir görüntü karmaşasına neden olacaktır.

Bu tarz kıyafetler için genellikle sade ancak göz alıcı güneş gözlükleri ve tercihe göre eklem yüzükleri tercih edilebilmektedir.

Boğazlı olmasına rağmen sade kesime sahip bir elbise için ise kolye gibi boyun aksesuarları yerine kemer tarzında aksesuarların tercih edilmesi, elbiseye hareket kazandıracağı gibi, görüntüsünü de zenginleştirmektedir.