Özel Tasarım Tesettür Giyim Ürünleri

Tesettür giyim söz konusu olduğunda en çok tartışılan konulardan bir tanesi, özel tasarım tesettür giyim ürünleridir.

Özellikle tasarım ürünler kategorisinde yer alan bu kıyafetlerin, kişiye özel olarak tasarlanması durumu ya da tasarlanarak pek çok kişiye tanıtılması ve ardından satışa çıkarılması konusu sıklıkla gündeme gelmektedir.

Bu durumların yanı sıra, kişiler istekleri üzerine, kendilerine özel tesettür giyim ürünleri de yaptırabilmektedirler.

Tasarım Tesettür Ürünlerinde Çeşitler

Tesettür giyim konusunda tasarım söz konusu olduğunda genellikle her çeşit kıyafet için tasarım yapılabilmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

Etek tunik takımları, pantolon tunik takımları, gömlekler, ferace, pardösü, kaban hatta elbiseler dahi özel olarak tasarlanan tesettür ürünleri arasında yer alabilmektedir. Ancak tasarım tercih edecek kişiler genellikle bu alanda elbiselere yönelmektedir.

Özellikle nişan, kına, mezuniyet ve benzeri önemli zamanlar için abiye tarzında elbiselerin kişiye özel tasarlanabilme durumu sayesinde, pek çok kişi, bu zaman dilimlerini kendilerine özel tasarlanmış elbiseleri giyerek daha da özel hale getirmek istemektedir.

Özel Tasarım Ürünlerinde Sınırlar

Tesettür giyim olsun ya da olmasın, özel tasarım ürünler söz konusu olduğunda ortaya çıkabilecek olan tek sınır, tasarımı yaptırmayı planlayan kişinin hayal gücüdür.

Ne tarz bir kıyafet istendiği detaylı şekilde çizilebilmesi durumunda, tasarımın çok daha hızlı ve gerçeğe yakın yapıldığı bilinmektedir. Ancak çizim yapılamadığı durumlarda, haya gücü ile birlikte, tasarımı yapacak kişinin anlama ve hayata geçirme yetenekleri de sınır oluşturabilmektedir.

Tasarımı yaptırmak isteyen kişinin, aklındaki ürünü tam ve yeterli bir şekilde anlatabilmesi ve mümkünse örneklendirerek açıklaması tasarımın daha doğru ve daha eşsiz olması konusunda önemlidir. Küçük bir boyun bağı dahi olsa kendi tarzını tamamen yansıtsın isteyen kişilerin bu anlamda kendilerini iyi ifade edebilmeleri ciddi önem taşımaktadır.

Tasarım Ürünlerde Fiyatlandırma

Pek çok farklı platform üzerinden farklı şekillerde satışı yapılan tesettür giyim ürünlerinin fiyatları, bilindiği üzere birçok farklı kritere göre değişiklik göstermektedir.

Özel tasarım ürünlerde ise fiyat olayını etkileyen en önemli unsur, tasarımın gerektirdiği işçiliktir. Özel tasarım ve tek bir ürün olacağından dolayı, kullanılacak kumaş, kullanılacak aksesuarlar ve model de fiyatı etkileyebilmektedir ancak ciddi anlamda fark yaratacak konu, modele harcanacak olan emektir.

Ciddi anlamda emek gerektiren, işlemeli, uzun, çokça kumaş gerektiren bir tasarım modelin fiyatı elbette daha sade ve daha az el emeği isteyen bir ürünün fiyatından farklı olacaktır. Özellikle boncuk, inci ya da buna benzer ürünlerin çoğunun işlemeleri el ile yapıldığından dolayı, bu tarz süslemeleri içeren modeller tamamen farklı bir fiyat skalasında değerlendirilmektedir.